REKLAM

Gönderen Konu: Uşak İlimizden Bir Başarı Öyküsü  (Okunma sayısı 7864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Tam Üye
 • ***

  • İleti: 121
  • Toplam beğeniler: 0
  • Cinsiyet: Bay
  • Yaş: 41
   Kayıt Tarihi:
   19-04-2016
   Nerden:
   UŞAK
  • kuluckaci.com

Uşak İlimizden Bir Başarı Öyküsü
« : 13 Haziran 2016, 13:19:16 »
UŞAK'ta 48 yıl önce kurduğu işletmesinde günlük 25 tavuk kesimi yaparak kanatlı hayvanlar sektörüne giren 86 yaşındaki Halil Gedik'in, 'Gedik Piliç' markası, bugün 16 ülkeye ihracat yapan dev bir şirkete dönüştü.

Eşme'deki küçük işletmesinde kestiği tavukları vatandaşlara pişirme tarifiyle satarak iş hayatına atılan Halil Gedik, günlük 25 tavukla başladığı sektörde devleşti. Kurduğu entegre tesiste günlük 220 bin tavuğu, Türkiye ve dünyanın dört bir yanına satmaya başladı. İşlerini oğlu Osman Gedik'e devretmesine rağmen çalışma azmini kaybetmeyen Halil Gedik, hergün fabrikaya gelerek işin son durumunu yerinde takip ediyor.

Tavuk ve piliç eti üretiminde dünya standartlarını yakalayarak bölgesel marka yaratan Gedik Piliç Fahri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gedik, şirketin geçen yılı 550 milyon lira ciroyla kapattığını belirtti. 100 milyon liralık yeni bir yatırımla tüm tesislerini yenileyen firmanın günlük 220 bin tavuk kesimi yaptığı entegre tesiste, 1300 kişiye istihdam sağladığını söyledi. Türkiye'nin en büyük 500 firması arasında ise firmanın, 247'inci sırada yer aldığını ifade etti.


'5 KADIN İŞÇİM GÜNDE 25 TAVUK YOLABİLİYORDU'
Bir dönem tavukçuluk işini bırakıp Manisa'nın Salihli İlçesi'nde önceden denediği büyükbaş besiciliği işine girdiğini, ancak başarılı olamayınca kanatçılık sektöründe devam ettiğini ifade eden Halil Gedik, o zamanları şöyle anlattı:
"O dönemde kesilen tavukların tüyleri elle yolunuyordu. Kurduğum işletmede 5 kadın işçi günde 25 tavuk yolabiliyordu. Bundan dolayı günlük 25 tavuk ancak üretebiliyordum. Açtığım kasap dükkanında bu tavukları satmaya başladım. Talep fazlaydı ve ben tavuk yetiştiremeyince, Bursa'da bir ustaya tavuk yolma makinesi yaptırarak kapasiteyi artırdım. Kesilip yolunmuş tavukları askıya alıp, suyunu süzdürüyor; tavuğun lezzetini koruyordum. Bundan dolayı sektörde tutundum. Talep artışı ve sağlık denetimlerini göz önüne alarak Eşme'nin girişine modern bir kesim tesisi kurdum. Günlük 2 bin tavuk kesimi yaparken, yeni tesiste saatte 3 bin kesime ulaştım. 3 yıl içinde ise saatte 8 bin kesime ulaştım. Kurduğum fabrika yetersiz kalınca Türkiye'yi gezerek yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda 150 dönüm arazi üzerine 45 bin metrekare daha modern ve entegre bir tesis inşa ettik."


ÜLKENİN İLK TAVUK ÜRETİCİLERİNDEN

Ülkenin ilk tavuk üreticilerinde biri olduğunu vurgulayan Halil Gedik sözlerini şöyle sürdürdü:
"Halkımız tavuğu yiyordu ama modern tavukçuluğu bilmiyordu. Türkiye köy tavuğu yer, misafir geldiğinde tavuk kesilir, lüks yemek olurdu. Şimdi ise en basit yemek oldu. O dönemde doğal beslenen tavuklar 2- 3 saatte, bizim sattıklarımız ise 40 dakikada pişerdi. Kadınlar bizim tavuklarımızı köy tavuğu gibi 2- 3 saat pişirince tavuklar tencerede dağıldığı için tepki aldık. Bunun üzerine sattığım tavukların yanında, matbaalarda bastırdığım tavuk pişirme tariflerini dağıtarak, Türkiye'ye tavuk pişirmesini öğrettim."


TAVUKTA 550 MİLYON CİRO
Avrupa standartlarında tam entegre üretim yapan firma; kuluçkahaneleri, damızlıkları ve yem fabrikası ile bütün bir tesiste tamamen steril bir ortamda faaliyet gösteriyor. 2015'te 550 milyon liraya ulaşan cirosuyla, 2016 ve 2017 yıllarında yapacağı yeni yatırımlarla sektöründe büyümeye devam ediyor. Halil Gedik'in yarım asır önce günde 25 tavukla başlattığı serüven, bugün 16 ülkeye ihracat yapan dev bir şirket olarak sektöründe ilerliyor. DHA
kaynak:Mynet
Başarı Azimle Yapılan Her İşin Sonucudur.(a.a)
Kanyağı verilmeyen bilgi çalıntı bilgidir.