REKLAM


Gönderen Konu: Horozlar Hakkında Bir Kaç Bilgi  (Okunma sayısı 4364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Metin Uçar
  • Ziyaretçi
Horozlar Hakkında Bir Kaç Bilgi
« : 11 Şubat 2013, 02:48:20 »
Horoz tavuğun karşı cinsi olan yani erkek kümes hayvanıdır. Horozlar kendi ırkındaki tavuklardan daha iri yapılı ve gösterişli evcil kümes hayvanlarıdır. Başlarında testere gibi dişli kırmızı ibikleri ve bir çift etli sakalları dişilerden daha büyüktür. Parlak tüyleri ve kuyruk teleklerinin çok uzun ve yay gibi kıvrık olması da karakteristiktir. Ömürleri 15-20 yıl kadardır.

Kümeslerin kralı olarak bilinirler, köyde yaşayan insanların adeta Canlı bir saatidir. Horozlar gece vakitlerini ve özellikle seher vaktini Haber veren evcil hayvanlardır. Seslerinin kalınlığı ve uzun ötüşleriyle denizli horozları ülkemizde meşhurdur. 15-20 saniye devamlı ötebilirler. Gündüz kuşları içinde bülbül ve horozdan başka gece öten yoktur.
 
Eti için, damızlık, süs veya dövüş için yetiştirilen cinsleri vardır. Eski çağlardan beri yapılan horoz dövüşler halen birçok ülkede devam etmektedir. Hint horozlarının dövüşkenliği meşhurdur. Bacaklarındaki mahmuzlarıyla, kanatları ve gagalarıyla birbirine tehlikeli yaralar açarlar. Horoz dövüşü çoğunlukla hasımlardan birinin ölümüyle son bulur. Bazı ülkelerde horoz dövüşü yasak olmasına rağmen, yaygın bir kumar ve vahşi bir eğlence olarak devam etmektedir.

Horoz, Galyalıların sembolüydü. Ateşli silahlarda çakmaktaşına veya merminin kapsülüne vuran madeni parç Aya da “horoz” denir. güreş,boks ve halter sporlarında “horoz siklet” bir ağırlık kategorisidir.