REKLAM

Gönderen Konu: Adaçayı Nedir, Ne İşe Yarar ?  (Okunma sayısı 3924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Metin Uçar
  • Ziyaretçi
Adaçayı Nedir, Ne İşe Yarar ?
« : 10 Nisan 2012, 19:27:59 »
Adaçayı, en eski çağlardan beri tedavi alanında kullanılan bitkilerden biridir. Anadolu’da yaklaşık 90 çeşit adaçayı bulunur. Tıbbi yararları nedeniyle kullanılan adaçayı çeşidi ‘tıbbi adaçayı’ diye bilinen, bilimsel adı ‘Salvia officinalis L.’ olan adaçayı çeşididir. 50-100 cm. yükseklikte, morumsu mavi çiçekleri olan, çok yıllık, çalıya benzer bir bitki olan tıbbi adaçayı, çiçek açtığı zamanlarda yaprakları toplanarak gölgede kurutulur.


Mikrop giderici, gaz söktürücü, mide rahatsızlıklarını giderici, terlemeyi önleyici, idrar söktürücü, kabızlığı önleyici ve uyarıcı etkileri olan tıbbi adaçayı, demlenerek ve cilde harici olarak uygulanarak kullanılır. İçeriğinde bulunan tanen, acı madde ve uçucu yağlar oldukça zengindir.

Anadolu’da bulunan diğer adaçayı çeşitlerinin yararları da tıbbi adaçayına benzer fakat etkileri daha zayıftır. Diğer çeşitlerin içeriğinde uçucu yağ vb. maddeler tıbbi adaçayına göre daha azdır.

Anadolu’da bazı bölgelerde adaçayı yapraklarından hazırlanan maddeler yaraların ve çıbanların tedavisinde kullanılır. Adaçayı çeşitlerinin çay olarak demlenerek içilmesi kış aylarında soğuk algınlığı, grip vb. rahatsızlıkların iyileştirilmesinde yardımcı olacaktır. Ancak uyarıcı özelliklere sahip olduğu için günde 1-2 fincandan fazla içilmesi önerilmez.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2014, 16:57:35 Gönderen: Erol İÇMEK »